Határtalanul kirándulás

Határtalanul kirándulás

HAT-KP-1-2022/1-001556

1. nap:

Izgatottan szálltunk fel a buszra hétfőn reggel és kíváncsian vártuk, hogy mit rejteget számunkra ez a hét, a mai nap. Rövid utazás és zökkenőmentes határátlépés után először Bánffyhunyadon a Református templomnál álltunk meg.

A Bánffyhunyad főtéren emelkedik a 13. századból származó, impozáns méretű, gótikus stílusú református templom. Festett kazettás mennyezete van. Bánffyhunyadon a református a templom padjait és a szószéket kalotaszegi varrottas vagy másként írásosnak nevezett hímzett terítők díszítik. A terítőket a konfirmáló fiatalok ajánlják fel évről-évre.

2. nap:

A tanulmányi kirándulás második napjának egyik helyszíne Fehéregyházán a Petőfi Sándor Múzeum volt. Megtudtuk, hogy a Segesvári csata itt ért véget Fehéregyházán. Itt látták utoljára élve Petőfi Sándort. Megtudtuk, hogy ez a hely a Névtelen Hősök sírhelye egy tömegsír. Tisztelegtünk a névtelen hősök előtt, akik az életüket adták az 1848-49-es szabadságharcért.

A második helyszín Bözödújfalu volt.

Megnéztük Bözödújfalu helyén lévő víztározót. A falu lakosságának ki kellett költöznie a házaikból, el kellett hagyniuk az otthonaikat, mert oda víztározót építettek. Az egykori falu emlékét márványtábla őrzi, amelyen a lakosok nevei és a faluban gyakorolt vallások szimbólumai láthatók. Meglátogattuk az emlékhelyet.

Délután Kőrispatakára mentünk a Szalmakalap Múzeumba. A szalmából mi is készítettünk angyalt és csillagot. A foglalkozást vezető sok érdekességet mesélt a Székelyföldön élő emberek életéről és a szalmakalapról. Munkánk befejeztével megnéztük a közelben lévő malmot.

3. nap:

A kirándulás harmadik napjának reggelén Farkaslakára mentünk Tamási Áron síremlékéhez. Megkoszorúztuk a síremléket.

A délelőtt folyamán megtekintettük a sófeldolgozás folyamatát.

Később látogatást tettünk Korondon az általános iskolába. Először egy előadást nézhettünk meg az iskola működéséről, a helyi emberek életéről. Láttuk, hogy az iskola szép, modern, jól felszerelt, itt is található interaktív tábla. A korondi hetedikes diákok kedvesek voltak, fánkkal, almával és ásványvízzel kínáltak meg bennünket.

Utunk folytatásaként megtekintettük a Korondi-fennsík tanyavilágát. A kirándulást lovasszekéren ülve folytattuk. Helyben sült kenyér volt az ebédünk. A fennsíkon megnéztük a Fenyőkúti-tőzegláp, mely nagyon különleges. A hegy mélyedésében összegyűlt vizet hosszú évek alatt meghódította a tőzegmoha, és a víz savas jellege miatt a vízben a moha nem elrothad, hanem tőzeg képződik. Több méter mélyen egymásra rakodott tőzeg, majd moha, fák és különleges növény és állatfaj, amely itt tud élni. Az idegenvezetőtől hallottuk, hogy egyetlen természetvédelmi törvény se szabályozta a hely védelmét, mégis az itt lakó emberek meg tudták őrizni a hely szépségét és felbecsülhetetlen értékét.

A láp látogatása után egy olyan tanyára szekereztünk el, ahol bemutatták a helyben élő gyógynövények szerepét az emberi életre. Megtudtuk, hogy hogyan élnek a tanyasi emberek. Megkóstoltuk a helyben készült málna- meggy- és áfonya szörpöket.

Az élménydús nap koronájaként, vacsora után flórkoresten vettünk részt. A Korondon élő táncosok, együttesek adták a műsort. Sok gyönyörű népdalt énekeltek el a fellépők. Nagyon jó hangulatban telt az este.

4. nap:

A csütörtöki napon a reggeli elfogyasztása után Csíkszentsimonra utaztunk, ahol megtekintettük a Csíki Csipsz gyárat. Végig néztük a csipsz gyártásának folyamatát a pityóka tárolásától egészen a kész burgonyaszirmok bezacskózásig.

A kirándulás következő állomása Csíksomlyó volt.. Csíksomlyói Kegytemplom a katolikus vallású székelyek híres Mária-kegyhelye. Sikerült megnézni a Csíksomlyón a katolikus templomban lévő csodatevő Madonna szobrot. A templom látogatása után az ezeréves határhoz utaztunk Csíkszeredától 50 km-re. Láttuk Gyimesfelsőlok végén, az országút két oldalán látható kaszárnyaépületeke, amelyeket még a magyar kormány építtetett. Gyimesbükk település végében található a történelmi Magyarország egyik legkeletibb pontja. Itt találtuk az Osztrák–Magyar Monarchia egykori határának a határkövét, valamint a Monarchia egykori legkeletibb vasúti őrházát. A korabeli MÁV legkeletibb vasúti őrháza mellett látható egykori határkő, a Szentkorona elferdült keresztjével. A szálláshelyre érkezve, a vacsora elfogyasztása után a mozogni vágyó tanulókkal elsétáltunk a közelben lévő forrásvízhez.

5. nap:

A kirándulás ötödik napján is feledhetetlen élményekkel gazdagodtunk, a Békás-szoroshoz mentünk. Az utazás során megcsodáltuk. a Kárpátok lenyűgöző hegyláncait. A fák között még sok helyen vastag hótakaró borította a hegyoldalakat. A Békás-szoroshoz közeledve láttuk a nyomasztó magasságú függőleges falakat, a hegyi patakokat és a kisebb vízeséseket. Természeti szépségek látványa tárult elénk. A csodálatos sziklák között haladva rögtön szemünkbe ötlött az egyik sziklatornyon található hatalmas kereszt. Ennek a neve Oltár-kő, magassága 1156 méter. Jól elkülönül környezetétől és az egész szurdokvölgy fölött uralkodik.

A Békás-szoros Európa egyik természeti ritkasága, amely a Csalhó-hegység lábánál, a Békás-patak és az Aranyos-Beszterce folyók találkozásánál található.

A táj szépsége, a szoros a 200-300 méter magas sziklafalainak látványa rabul ejtett bennünket, alföldi gyerekeket.

A következő állomásunk a Gyilkos-tó volt. A táj a tóba süllyedt erdő korhadó fáinak látványától marad igazán emlékezetes, amint a lucfenyők korhadó törzsei átütik a tó tükrét – ez adja meg a tó igazi drámai látványhatását.

A délutáni program Szováta meglátogatása volt. Szováta a Sóvidék legnagyobb települése és egyetlen város a Kis-Küküllő felső folyása mentén. Szováta gyöngye, ékessége, felbecsülhetetlen értéke, a Medve-tó egyben Európa legnagyobb heliotermális tava. Körbe sétáltuk a tavat és éreztük az erdei levegő frissességét, megcsodáltuk a kis forrásokat.

6. nap:

Az utolsó napon reggeli után végleg elhagytuk a szállásunkat, és indultunk haza. Megcsodáltuk még búcsúzóul Erdély csodálatos hegyeit, folyóit, patakjait.

Comments are closed.